Vymezení a důvod výběru zájmového území
Region MAS Mikulovsko tvoří příhraniční oblast 18 obcí, sdružených postupně od roku 2000 v dobrovolném svazku obcí Mikulovsko. Členskými obcemi jsou: Bavory, Brod nad Dyjí, Březí, Dobré Pole, Dolní Dunajovice, Dolní Věstonice, Drnholec, Horní Věstonice, Jevišovka, Klentnice, Milovice, Nový Přerov, Novosedly, Pasohlávky, Pavlov, Perná, Sedlec a Mikulov.
Území mikroregionu je součástí okresu Břeclav a Brno-venkov a Jihomoravského kraje. Ten pak spolu s krajem Vysočina tvoří region soudržnosti NUTS II – Jihovýchod.
Plocha zájmového území je 271,49 km2. Území je přirozeně a správně ohraničeno na západě hranicí okresu Břeclav a Znojmo, dále na severu a východě řekou Dyjí a sousedními mikroregiony Čistá Jihlava a Lednicko-Valtický areál. Jižní hranici pak tvoří státní hranice s Rakouskem.
Důvod výběru daného území
- přirozené spádové území se společnými historickými, kulturními a společenskými vazbami
- jedná se o geograficky jednotné území
- dlouhodobá zkušenost ve spolupráci na komunální úrovní mezi obcemi Dobrovolného svazku obcí Mikulovsko, jehož hranice region MAS kopíruje
- region je také ucelenou turistickou destinací se společnou turistickou nabídkou
- společný zájem obcí ve vztahu k ochraně přírody – velká část regionu leží na území CHKO Pálava
Charakteristika území
Obyvatelstvo MAS je rovnoměrně rozloženo v území a i když dochází na jedné straně k úbytku venkovského obyvatelstva v důsledku stěhování do spádového Mikulova a nebo mimo region, dochází na druhou stranu k dosídlování venkovských obcí městským obyvatelstvem. Saldo vývoje počtu obyvatel je pak pouze mírně záporné.
Rozvinutá zemědělská výroba, zemědělství orientované na speciální plodiny (vinná réva, zelenina, ovoce)
Region MAS je převážně zemědělským regionem s dlouholetou tradicí pěstování speciálních plodin vázaných především na teplejší klima – vinná réva, zelenina a ovoce. V regionu tedy nepřevažuje v zemědělství takzvaná „polařina“ – tedy velkoplošné pěstování potravinářských a krmných plodin.
Vysoká atraktivita území pro cestovní ruch, která je dána vysokou ekologickou hodnotou území, kdy 44,6 %1 rozlohy regionu MAS tvoří chráněná území, vysoká kulturně-historickou hodnotou území a živými folklórními tradicemi. Na velké části území regionu MAS Mikulovsko se rozkládá zvláště chráněné území CHKO Pálava, jehož celková rozloha je 83 km2 – to je 30% území MAS, ve kterém se nachází 9 obcí. Dále se na území MAS nachází tři evropsky významné ptačí lokality (NATURA 2000), Pálava, Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny a na východě v katastru obce Sedlec zasahuje na území MAS lokalita Lednické rybníky. Celková rozloha těchto chráněných území zasahující do regionu MAS je 87, 86 km2. 33,36 km2 zabírají Evropsky významné lokality ochrany přírody (NATURA 2000). Oblasti NATURA 2000 zabírají v součtu 121,22 km2 rozlohy regionu MAS, což je 44,6 % rozlohy regionu MAS. CHKO Pálava a východní část regionu MAS leží v Biosférické rezervaci UNESCO Dolní Morava. Na mnoha územích katastrů jednotlivých obcí leží další maloplošná zvláště chráněná území se statutem ochrany přírodní rezervace, přírodní památka. Jejich celková rozloha je 19 km2, územně se kryjí s územími NATURA 2000. Z daného vyplývá, že téměř polovina území MAS se těší různému stupni ochrany přírody a území MAS má velmi vysoký přírodní potenciál. Vysoká míra ochrany přírody – má jak omezující limity pro ekonomické aktivity, tak vytváří příležitosti jak pro rozvoj specifických ekonomických aktivit vázaných právě na ekologicky nezatížené území. Na území CHKO se rozvíjí environmentální zemědělské hospodaření, potenciál je v pěstování zemědělských plodin a výrobě potravin v kvalitě BIO.
Region má vysoký potenciál pro rozvoj cestovního ruchu, který je sice na jednu stranu limitován ochranou přírody, na druhou stranu je právě nepoškozeným přírodním prostředím region přitažlivý pro turisty.
Území MAS Mikulovsko patří mezi nejdéle osídlené oblasti na území České republiky a Evropy. Specifičností území je také kontinuita osídlení, kterou dokládají nesčetná archeologická naleziště na území regionu, především na úpatí Pálavy a v okolí řeky Dyje. V Dolních Věstonicích je archeologické naleziště světového významu z dob lovců mamutů, které má několik světových nej: místo nálezu sošky Věstonické Venuše, která je nejstarší pálenou keramikou, nejstarší mapy, která je vyryta na klu mamuta. V další lokalitě byl učiněn nález nejstarších dochovaných důkazů výroby látek – obtisky v pálené hlíně. Centrum Mikulova je od roku 1957 vyhlášen městskou památkovou rezervací. V obci Pavlov jsou památkově chráněny původní vinařské stavby a náves. I v dalších obcích regionu je
řada významných kulturních a historických památek, které jsou na seznamu kulturních nemovitých památek. V regionu MAS Mikulovsko je registrováno celkem 363 kulturních nemovitých památek. Ochrana památek a krajinného rázu má sice opět omezující limity pro ekonomické aktivity a jejich opravy a údržba si vyžaduje nemalých finančních prostředků, aby byla vykonávána v souladu s požadavky památkové péče, avšak tato vysoká historická hodnota území vytváří opět příležitosti pro rozvoj cestovního ruchu.
Specifikem MAS Mikulovsko je také vinařství a vinohradnictví. Všechny obce ležící v MAS jsou vinařskými obcemi, to znamená, že se na území jejich katastru nacházejí registrované viniční tratě, ze kterých je možné sklízet hrozny a vyrábět víno uváděné na trh. Celková rozloha osázených viničních tratí v regionu MAS je 3277 ha (tj. 32,77 km2), což činí 12% z celkové rozlohy regionu MAS. V regionu MAS hospodaří 1709 registrovaných vinařů a vinařských firem. Největší koncentrace vinic je na úpatí Pálavy, v okolí Mikulova, a v pásu od Dolních Dunajovic až po hranici s Rakouskem.
Více informací o MAS Mikulovsko najdete na webových stránklách www.masmikulovsko.cz |