Stručný popis území: Orlicko se nachází v severovýchodní části Pardubického kraje při hranici s Polskou republikou. Z geografického pohledu jde o horské a podhorské území. Na jeho území se nachází jižní výběžek Orlických hor a část území pohoří Králického Sněžníku. Vrchol samotného Králického Sněžníku dosahuje výšky 1423 m.n.m a jeho pohoří je třetím nejvyšším horstvem v České republice. Dalším významným fenoménem regionu jsou toky Divoké a Tiché Orlice. Na vrcholu Klepý v pohoří Králického Sněžníku se nachází rozvodí tří moří. Na území regionu také pramení řeka Morava. Z pohledu obyvatelstva a jeho obživy jde o kraj významně postižený takřka komplexním vysídlením a dosídlením nepůvodního obyvatelstva po II.světové válce. Tato „nepůvodnost“ velké části obyvatelstva zanechává negativní stopy i v životě dnešního Orlicka.
Charakter území ovlivňující STRATEGII oblasti: Díky svému horskému a podhorskému charakteru, skladbě obyvatelstva , klimatickým podmínkám a ne úplně vyhovující dopravní přístupnosti a obslužnosti se region nachází ve velmi obtížném postavení, které má dopad na stabilizaci života v jeho sídlech. V posledních letech došlo k razantní restrukturalizaci výrobních odvětví . Dříve typický textilní průmysl již prakticky zaniknul a také elektrotechnika se dostává v poslední době do vážných problémů. Prakticky jedinou šancí pro udržení a případný rozvoj nabídky pracovních míst je využití potenciálu pro rozvoj cestovního ruchu a s tím související celková péče o krajinu. Velkou šancí je společný postup při rozvoji cestovního ruchu nejen s podnikateli , ale i s polským partnerem, kterým je sousední Klodzko.
STRATEGICKÉ CÍLE (ZATÍM NE MAS , ALE MIKROREGIONU)
1. CESTOVNÍ RUCH
Rozšířit a zkvalitnit infrastrukturu pro cestovní ruch za účelem obohacení nabídky pro návštěvníky.
Záměr - Marketingový plán
Vytvořit komplexní marketingový plán a zajistit propagaci navenek i uvnitř regionu za účelem zvýšení počtu a prodloužení a opakování pobytu návštěvníků.
Vytvořit trvalé partnerství mezi veřejnými a soukromými subjekty zainteresovanými na cestovním ruchu za účelem zefektivnění činnosti jednotlivých subjektů a rozvoje CR.
2. DOPRAVNÍ OBSLUŽNOST REGIONU
Záměr - Efektivita veřejné dopravy
Obce ve spolupráci se zaměstnavateli a dopravci zajistí zefektivnění veřejné dopravy v mikroregionu Orlicko.
Záměr - Dopravní informační systém
Vytvořit jednotný informační systém všech složek dopravy v mikroregionu Orlicko.
Záměr - Doprava pro CR
Vytvořit pružnou nabídku dopravních služeb a zlepšit dopravní podmínky pro cestovní ruch.
3. UDRŽITELNÝ ROZVOJ VENKOVA
Záměr - Udržení života na venkově
Udržet stávající obyvatelstvo na vesnici a podpořit příchod nových obyvatel rozvojem různých funkcí venkova a nalezením nové tváře “živého” venkova.
Záměr - Tvorba krajiny
Zajistit obhospodařování půdy ve spolupráci s vlastníky a nájemci pozemků a obcemi tak, aby došlo k zachování kulturního rázu a vzhledu krajiny.
Záměr - Regulační podpora rozvoje venkova
Posílit regulační úlohu ÚP nejen v zastavěném území, ale i ve volné krajině a koordinovat postup při zpracování ÚPD v rámci mikroregionu.
PLÁN ROZVOJE
Je zaměřen na udržitelný rozvoj života v pohraničním horském regionu obcí Orlicka. Vytvářením a rozvojem podmínek pro rozvoj cestovního ruchu stabilizovat a dále rozvíjet nabídku pracovního trhu . Snažit se zachovat stávající strukturu ekonomických odvětví v regionu podporou zlepšování dopravní přístupnosti a obslužnosti. Zlepšit péči o krajinu ve spolupráci s vlastníky pozemků.
FORMY A REALIZACE PARTNERSTVÍ
Sdružení obcí Orlicko realizuje několik forem partnerství a to jak na úrovní přípravy koncepčního řízení rozvoje regionu , tak na úrovni realizace jednotlivých projektů :
1) Partnerství při přípravách koncepčního řízení rozvoje území
a) tvorba strategických rozvojových plánů – partnery byli členové různých pracovních skupin při tvorbě strategických plánů a to jak z veřejných subjektů, tak neziskových a ziskových subjektů
b) koncepce společného rozvoje cestovního ruchu v pohraniční oblasti Orlicko-Kladsko – partnerem je Powiat Klodzki , který představuje územní samosprávu v sousedním polském pohraniční
2) Partnerství při přípravě a realizaci společných projektů
a) Lyžařská běžecká oblast Orlicko – partnerem jsou Lesy ČR , které v rámci svého programu Lesy 2000 realizují v souladu s problematikou projektu informační systém a mobiliář
b) Využití vrcholu Králického Sněžníku pro rozvoj cestovního ruchu – partnerem je Powiat Klodzki, které řeší projekci dokumentů v polské části Králického Sněžníku
c) Marketing cestovního ruchu – partnerem jsou obce regionu a podnikatelé v cestovním ruchu, kterým Orlicko zajišťuje prezentaci na veletrzích cestovního ruchu
Speciální formou partnerství je oficiální spolupráce Sdružení obcí Orlicko a Akademie věd ČR. V území Orlicka jsou mnohými ústavy AV již řadu let realizovány výzkumné úkoly a oblasti životního prostředí, v oblasti lidských zdrojů a v oblasti socio-ekonomického rozvoje. Výsledky těchto prací slouží samosprávám v území při plánování jeho dalšího střednědobého a dlouhodobého rozvoje.
PŘÍKLADY REALIZOVANÝCH PROJEKTŮ
1) Lyžařská běžecká oblast Orlicko
Ve čtyřech částech území Orlicka je realizován projekt, jehož základem je nabídka strojově upravované lyžařské běžecké stopy. V současné době jsou v nabídce tyto oblasti :
a) Orlické hory – východ
b) Oblast Buková hora – Suchý vrch
c) Oblast Jeřáb – Severomoravská chata
Připravuje se strojové zabezpečení pro oblast Králický Sněžník.
Projekt je doplněn exteriérovým informačním systémem včetně venkovních map. Trasy jsou v reálu vyznačeny. Rozsh je zhruba 120 km strojově udržovaných stop v minimálním rozsahu 2 x týdně. Součástí projektu je provoz Informačního centra na Červenovodském sedle.
2) Na kole křížem krážem Orlickem
Základem projektu je nabídka 400 km vyznačených cyklotras . Součástí projektu je propagační materiál , exteriérové mapy a odpočinkový mobiliář. Od roku 2004 je zajišťována dopravní obslužnost pomocí sezónních cyklobusů.
3) Králická pevnostní oblast
Jeden z hlavních rozvojových projektů Orlicka, který je nyní ve stadiu přípravy. Jeho cílem je vytvoření jedinečného mezinárodního produktu cestovního ruchu. Projekt je založen na prezentaci a spojení různých typů pevnostních objektů z období mezi světovými válkami na linii asi 15 km s centrem v Králikách.
4) Malé památky Orlicka
Cílem projetu je posílení sounáležitosti obyvatelstva Orlicka se svým regionem . Velká část obyvatelstva byla na území Orlicka dosídlena po II.světové válce, což mělo a dosud má velký vliv na celkový život Orlicka. Projekt spočívá v postupné opravě drobné architektury , jako jsou různé křížky, kapličky , boží muka atd. |